Wetlina – serce Bieszczadów i idealne miejsce na urlop

Wetlina to malownicza miejscowość położona w sercu Bieszczadów, w województwie podkarpackim. Wspaniałe krajobrazy, dzika przyroda i bogactwo atrakcji turystycznych sprawiają, że Wetlina jest idealnym miejscem na wypoczynek i wakacje w górach.

Wetlina w Bieszczadach

Wetlina w Bieszczadach

 

Przez wieś przepływa rzeka Wetlinka, a wokół rozciągają się najpiękniejsze szczyty Bieszczadów, takie jak Połonina Wetlińska, Smerek czy Wielka Rawka. W Wetlinie znajdziesz wiele możliwości noclegowych, restauracji oraz sklepów. To doskonała baza wypadowa na wędrówki górskie, przejażdżki rowerowe oraz zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych.

Szlaki turystyczne w Wetlinie

Szlak na Smerek 1222 m n.p.m.

Szlak na Smerek z Wetliny rozpoczyna się w Wetlinie-Stare Sioło tuż przy sklepie ABC. Tam możesz za opłatą zostawić samochód i ruszyć na żółty szlak. Początkowo trasa będzie prowadzić po asfalcie. Poźniej skończą się domy, a Ty wejdziesz na szeroką łąkę. My tam złapaliśmy wschod słońca. Widoki będą Ci towarzyszyć od samego początku.

Gdy wejdziesz do lasu, to natkniesz się na kasę biletową Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tam musisz zakupić bilet wstępu. Trasa teraz przez około 2,2 km będzie Cię prowadzić po lesie z małymi widokami. Podejście nie jest trudne. Na końcu będzie ostrzej, ale już wyjdziesz poza granicę lasu. Tam czekają na Ciebie fantastyczne górskie krajobrazy, rozpoczynając od Połoniny Wetlińskiej, a kończąc nawet na Tatrach! Gdy dotrzesz na Przełęcz Orłowicza, to musisz skręcić w lewo i dojść do szczytu z krzyżem. Tam już można delektować się cudownymi krajobrazami.

 • Długość trasy w jedną stronę: 5,1 km,
 • Czas wejścia: 2 godziny i 20 minut,
 • Suma podejść na szlaku: 600 metrów,
 • Trudności techniczne: brak

Szlakiem na Smerek

Szlak na Jawornik, Paportną i Rabią Skałę

Jak powyższy szlak na Smerek jest bardzo popularny wśród turystów, to trasa na Rabią Skałę już tak bardzo uczęszczana nie jest. I to jest błąd, ponieważ można tam poczuć klimat dzikich Bieszczadów. Zwłaszcza w momencie, gdy już wyjdziemy sobie na granicę ze Słowacją na Rabią Skałę. Najpierw trasa prowadzi za znakami koloru zielonego od kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Z kolorem zielonym dochodzimy na Jawornik. Poźniej zmieniamy kolor i wędrujemy na samą górę kolorem żołtym. Trasa ma trochę podejść, a panoramy widokowe są dopiero na samej górze. Na Rabiej Skałe (Riabej Skale) znajduje się mały taras widokowy. Jeśli masz siłę, to możesz kontynuować wycieczkę szlakiem granicznym.

 • Długość trasy w jedną stronę: 7,5 km,
 • Czas wejścia: 3 godziny i 10 minut,
 • Suma podejść na szlaku: 694 metry,
 • Trudności techniczne: brak.

Szlak na Małą i Wielką Rawkę

My bardzo polecamy szlak na Małą i Wielką Rawkę znakowany kolorem zielonym. Rozpoczyna się w Wetlinie-Moczarne i prowadzi w większości lasem. Jednak, gdy już wyjdziemy wyżej, to będziemy zachwycać się wspaniałymi widokami. My uwielbiamy w Bieszczadach trasę przez Małą i Wielką Rawkę. Wycieczka jest bardzo urokliwa. Po drodze zdobywa się szczyt Dział mierzący 1099 m n.p.m. O wiele krótszym wariantem wejścia na Małą Rawkę jest szlak z Przełęczy Wyżniańskiej, jednak tam już trzeba podjechać samochodem. Po drodze na tej trasie będzie schronisko PTTK pod Małą Rawką.

 • Długość trasy w jedną stronę: 10,9 km,
 • Czas wejścia: 4 godziny,
 • Suma podejść na szlaku: 788 metrów,
 • Trudności techniczne: brak,
 • Krótszy wariant na Rawki z Przełęczy Wyżniańskiej: 4,6 km długość i 2 godziny trasy.

Szlak na Połoninę Wetlińską

Szlak na Połoninę Wetlińską to bardzo popularna górska trasa. Najlepiej wybrać się z Przełęczy Wyżniej, więc trzeba podjechać kawałek samochodem. Można iść także z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza i potem w prawo. Wiele osób chce dostrzec do nowej Chatki Puchatka.

 • Długość trasy w jedną stronę: 2,5 km,
 • Czas wejścia: 1 godzina i 10 minut,
 • Suma podejść na szlaku: 347 metrów,
 • Trudności techniczne: brak

Szlakiem przez Połoninę Wetlińską

Wodospad Ostrowskich – atrakcja w Wetlinie

Wodospad Ostrowiskich to jedna z atrakcji Wetlinie. Co roku odwiedza go sporo osób. Wodospad mierzy 5 metrów i jest bardzo urokliwy. Znajduje się w pobliżu sklepu ABC i obiektu „Pod Wysoką Połoniną”. Nasi znajomi spali tam pod namiotem i bardzo polecają to miejsce.

 • Współrzędne Wodospadu Ostrowskich: 49.1618, 22.4584.

Sklep i restauracje w Wetlinie

Wetlina posiada lokalny sklep spożywczy ABC oraz kilka restauracji, gdzie można zjeść smaczne i domowe jedzenie. Jest to np. Bieszczadzka Legenda, Chata Wędrowca, Gościniec Stare Sioło czy Baza Ludzi z Mgły. Warto dowiedzieć też restaurację Paweł Nie Całkiem Święty w sąsiedniej miejscowości Smerek. W Wetlinie znajdziesz jeszcze stację benzynową Grosar otwartą w określonych godzinach.

Pamiętaj, że to miejsce znajduje się pomiędzy górami, nie ma tam dużych marketów czy galerii. To piękne tereny, do których przyjeżdża się, aby odpocząć i pochodzić po szlakach turystycznych.

Zamknij