Bukowe Tarasy wiosną

Buki

Bukowe lasy w Bieszczadach

Bukowe lasy na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

Jeśli chociaż raz, jedyny raz, przyjedziesz w Bieszczady jesienią, kiedy rudzieją połoniny, buczyna zapłonie barwami, a słońce, nie takie już ostre jak latem, doświetli wszystko ciepłymi tonami, to zapamiętasz te widoki na zawsze. I pozostanie niedosyt tych barw w innych porach roku.

Kto był w Bieszczadach w październiku lub listopadzie, ten musi przyznać, że nigdzie w Polsce jesień nie wygląda tak pięknie jak tutaj. Zielone wcześniej lasy mienią się wszelkimi odcieniami czerwieni i cieszą oczy całą feerią barw. To dzięki pradawnym bukom porastającym zbocza gór. W 2021 roku zostały one wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Znalazły się w tej samej lidze dóbr przyrodniczych, co Wielka Rafa Koralowa w Australii, Park Narodowy Yellowstone w USA oraz, do tej pory jedyna w Polsce, Puszcza Białowieska.

Jak podaje UNESCO, wśród 34 nowych miejsc na liście w 2021 roku, znalazło się tylko 5 dóbr przyrodniczych, pośród których są bukowe lasy w Bieszczadach.

Czytaj więcej: Szlaki w Bieszczadach

Na liście UNESCO znajduje się wpis „Pradawne i pierwotne lasy bukowe w Karpatach i innych regionach Europy”. Teraz obejmuje on polską część – lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Jak informuje UNESCO, są to ściśle wyznaczone kompleksy leśne, położone na zboczach Połoniny Wetlińskiej, Smereka, w dolinie Terebowca, w dolinie Górnej Solinki i w dolinie Wołosatki.

apartamentów w Bukowych Tarasach możesz podziwiać je w pełnej krasie.

Czytaj więcej: Bukowe lasy w Bieszczadach na liście UNESCO 

Bukowe Tarasy, widok na Smerek
Zamknij